Як не потрапити в тенета рабства

4 серпня волонтер Ананьївського районного сектору філії Державної установи «Центр пробації» в Одеській області Інна Майданюк провела просвітницько-інформаційний захід з клієнтом пробації, особою молодіжного віку на тему: «Торгівля людьми. Як не потрапити в тенета рабства».

Захід проведено з метою інформування про те, що потрібно знати, щоб не стати «живим товаром». Торгівля людьми означає здійснення з метою експлуатації вербування, перевезення, передачі, приховування або одержання людей шляхом погрози силою, її застосування або інших форм примусу, викрадення, шахрайства, обману, зловживання владою, вразливістю положення або шляхом підкупу у вигляді платежів або вигод, для отримання згоди особи, що контролює іншу особу. Це злочин, жертвами якого можуть стати чоловіки, жінки і діти, як з метою примусової праці, так і сексуальної експлуатації.

Нині Україна є однією з основних країн походження постраждалих від сучасного рабства в Європі. Складна економічна ситуація, високий рівень безробіття, недосконалість законодавства та правова необізнаність громадян є основними умовами, що сприяють цьому явищу. Прагнучи кращої долі, люди їдуть за кордон шукати кращу роботу.

Інна Майданюк надала декілька порад для власної безпеки:

1. Не вірте рекламі фірми, яка не відповідає вимогам законодавства України (не вказує повної назви фірми, її адреси, номеру ліцензії та органу ліцензування, що її видав). Торгівці людьми можуть ввести Вас в оману, використовуючи різноманітні фірми-посередники з працевлаштування за кордоном, туристичні, шлюбні та модельні агенції, служби знайомства, агенції шоу – бізнесу, оголошення, рекламу в ЗМІ та Інтернеті, незнайомих людей, а часом навіть Ваших родичів, друзів, сусідів, знайомих.

2. Не ведіть переговори про навчання, працевлаштування чи шлюб наодинці з агентом. Запросіть взяти участь у переговорах довірену особу – це може бути Ваш юрист або хтось із Ваших близьких. Перевірте, чи має фірма ліцензію на надання відповідних послуг (навчання, працевлаштування за кордоном). Таку інформацію Ви можете отримати в Державному центрі зайнятості Міністерства праці та соціальної політики України.

3. Зв’яжіться з Посольством країни, куди Ви плануєте подорож та дізнайтесь про правила щодо працевлаштування або навчання іноземців.

4. Особисто оформлюйте пакет документів та самі сплачуйте за послуги. Це не дасть можливості торгівцям людьми втягнути Вас у боргову залежність або вчинити злочин стосовно інших осіб за Вашими документами. Не користуйтеся послугами незнайомих осіб, які пропонують Вам допомогу в оформленні виїзних документів, продовженні терміну перебування на території іноземної держави.

Майте на увазі:

• Термін перебування у іноземній країні зазначено у візі.

• Туристична чи гостьова віза не дають право на легальне працевлаштування. Це незаконно.

5. Обов’язково укладайте відповідний контракт, складений зрозумілою для Вас мовою у двох примірниках, один з яких залишається у Вас.

6. За жодних обставин нікому не довіряйте документів, що засвідчують Вашу особу.

7. Обов’язково залиште рідним ксерокопію свого паспорта громадянина України, закордонного паспорта, візи, контракту про навчання чи працевлаштування, свідоцтва про народження, проїзних документів та нещодавно зроблені фотографії, а також номер телефону й адресу, де Ви збираєтеся зупинитися. Майте на увазі: • Візьміть за правило постійно телефонувати рідним у домовлений день та час. Заздалегідь домовтесь з рідними про «кодове слово» у розмові, на випадок, якщо Ви не зможете вільно розмовляти по телефону, перебуваючи під чиїмось наглядом.

8. Зробіть та тримайте при собі копії національного та закордонного паспортів. Це значно спростить процедуру відновлення документів для повернення в Україну.

9. Не ставте себе в залежне положення, приймаючи подарунки або позичаючи гроші.

10. Якщо Ви опинилися у скрутному становищі за межами України, звертайтеся по допомогу до Посольства або Консульства України у країні перебування, Товариства Червоного Хреста в Україні, Представництва України при міжнародних організаціях, також дзвонити на номер Національної безкоштовної гарячої лінії з питань торгівлі людьми 0-800-505-501 зі стаціонарного телефону, або за номером 527 з мобільного. Особа, яка постраждала від торгівлі людьми в Україні, може звернутися цілодобово за телефонним номером Гарячої лінії 1547.

«Тепер Ви знаєте більше про проблему торгівлі людьми та, сподіваюсь, можете захистити себе!», – завершила розмову волонтер пробації.

Світлана Вітюк,

психолог Ананьївського районного сектору філії Державної установи «Центр пробації» в Одеській області