Історична довідка

   Ананьїв виник в середині XVIII століття як слобода Анані (Анань). Слобода була заселена українцями на землях, що належали Туреччині. Землі перейшли під владу Російської імперії в 1792 році по Ясському договору. У 1834 році перейменований в місто Ананьїв і став центром Ананьївського повіту Херсонської губернії. Населення міста в 1959 році дорівнювало 7,9 тис. чоловік.
   Перелік волостей, що входили в Ананьївський повіт Херсонської губернії згідно з додатком до 5 тому «Матеріалів для оцінки земель Херсонської губернії», 1889 г.: Олександровська; Боковська; Валегоцуловська; Врадієвська; Гандрабуровська; Гвоздавська; Головльовська; Завадовська; Ісаєвська; Каменко-містська; Кантакузовська; Кондратовська; Коссовська; Кохановська; Любашевська Марьяновська; Михайлівська; Мостовська; Миколаївська 1-я; Миколаївська 2-я; Ново-Павлівська; Пасицельська; Петровська; Покровська;  – всього 30.
   Місцевість, на якій розташований Ананьїв, має давню і цікаву історію. Неподалік були знайдені сліди життя людини часів трипальської культури. Тутешні степи бачили і кіммерійців, і скіфів, і сарматів. Пізніше – набіги воїнів Кримського ханства, а потім імперії Османа. У 1753 році на місці сьогоднішнього Ананьїва виникла слобода, яку заснував запорізький козак Ананій. На Січі його прозвали Безпальком – за втрачений в бою палець. Саме це і стало причиною того, що козак вимушений був  змінити шаблю на орало, вибравши для поселення багаті землі біля річки, яку турки називали Тілігулом.  Слобода стала для кочевників тим містом, де вони завжди могли придбати товари, необхідні їм в повсякденному житті, а слободські жителі мали можливість збуту власній землеробській продукції. Через містечко, у зв’язку з появою Одеського порту, пролягла «хлібна дорога» до моря, а з ним і за кордон. З’явилися місцеві купці, землевласники, багаті люди, що дали новий поштовх  економічному і культурному розвитку міста. Почалося активне будівництво, з’явився завод по виготовленню будівельних матеріалів, швидко збільшувалася кількість населення.
     
Місто Ананьїв постановою Кабінету Міністрів України внесене до списку історичних населених пунктів нашої держави.