Увага! Фальсифіковані пестициди!

Проблема неякісних, а то й просто фальсифікованих пестицидів, вже котрий рік поспіль не втрачає своєї актуальності .

З кожним роком збільшується попит на засоби захисту рослин (ЗЗР), адже в сучасному землеробстві неможливо отримати якісний та високий  урожай на дачних та присадибних ділянках без застосування пестицидів та агрохімікатів. Із збільшенням попиту збільшується і процвітає торгівля підробками та фальсифікатами.

Фальсифікати становлять особливу небезпеку, оскільки підробки пестицидів можуть бути доволі якісно підробленими копіями представлених на ринку запатентованих препаратів або торгових марок, які важко відрізнити від справжніх товарів. Підробки, навіть за наявності діючої речовини, аналогічної тій, що є в оригінальному препараті, містять допоміжні речовини  невідомого походження, що можуть формувати непередбачені шкідливі сполуки. Це може бути суто технічні домішки, які мають найнесподіваніші якості й активність, або більш дешеві речовини, часто токсичні, покликані замінити собою якісні компоненти оригінального препарату та зробити підробку дешевою.

Основними негативними наслідками застосування фальсифікату є:

•    часткове чи повне знищення врожаю;
 •    відсутність ефекту бажаної дії від підроблених гербіцидів, інсектицидів та фунгіцидів;
 •    забруднення зовнішнього середовища, поверхневих та ґрунтових вод;
 •    погіршення родючості ґрунтів;
 •    непридатна до споживання сільськогосподарська продукція, забруднена залишками      заборонених шкідливих речовин та домішок;
 •    шкода здоров’ю людей під час внесення препарату;
 •    порушення репродуктивної функції людського організму, необоротний розлад імунної та нервової систем, вроджені каліцтва.

Тому фальсифіковані пестициди є не лише неефективними, а й майже завжди призводять до непередбачуваних наслідків та завдають значної шкоди та матеріальних збитків. 

    На території України дозволяється роздрібна торгівля лише тими пестицидами і агрохімікатами, що зареєстровані  в “Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні” та доповненнях до нього. Проведення роздрібного продажу засобів захисту рослин, які не включені до “Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні” для роздрібного продажу населенню,  карається відповідно до чинного законодавства. Для здійснення роздрібної торгівлі ЗЗР потрібно мати допуск і посвідченняна право роботи з пестицидами та агрохімікатами, який видається уповноваженим органом виконавчої влади ( ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області). Підставою для видачи допуску є посвідчення про проходження спеціальної підготовки з питань безпечного виконання роботи з пестицидами та агрохімікатами та медична книжка з висновком медичної комісії про відсутність протипоказань за станом здоров’я.

   Рекомендації, щодо захисту від фальсифікованих засобів захисту рослин:


 
Не купуйте пестициди з лотків, транспортних засобів, а також у невідомих продавців, які не мають сертифіката якості на свій товар. Купуйте пестициди лише у відомих дистриб’юторів та у спеціалізованих магазинах і відомих фірмах котрі добре зарекомендували себе на ринку пестицидів, які мають документи на право зберігання пестицидів і торгівлю ними, й сертифікати відповідності на продукцію, яку реалізують.

Уважно розглядайте й етикетку, яка, до речі, має міцно кріпитися до упаковки: інформація на ній повинна бути надрукована чітким шрифтом, українською мовою, із зазначенням назви постачальника і його адреси в Україні; діючої речовини; назви препарату; номеру партії; ваги або об’єму; дати виготовлення й терміну придатності; найменування фірми-виробника і його адреси; регламенту застосування (норма витрати, культура, об’єкт, спосіб, час обробки, обмеження, терміни очікування, способи знешкодження, заходи безпеки та надання першої медичної допомоги).

У приміщенні для продажу пестицидів і агрохімікатів не повинні реалізовуватися харчові продукти, іграшки, товари дитячого користування, засоби особистої гігієни, одяг, взуття, миючі засоби, парфуми, а також забороняється торгівля пестицидами і агрохімікатами в рядах продажу продуктів харчування.

Якщо у вас виникли підозри з приводу якості продукції, яку ви маєте намір придбати, не соромтеся поцікавитися у продавця наявністю сертифіката. Неодмінно слід зберігати касовий або товарний чек, адже чек — документ, за яким можна довести свою правоту,  тільки тоді у вас буде підстава для висунення претензій.
 Пам’ятайте, будь-який препарат буде ефективним і безпечним для Вашого здоров’я лише за умови придбання його в оригінальній тарі і упаковці фірми-виробника. Усі пестициди, що реалізовуються в Україні згідно з чинним законодавством, проходять обов’язкову державну реєстрацію, в ході якої їх перевіряють на відповідність загальноприйнятим санітарно -гігієнічним нормам і встановленим рівням екологічної безпеки.

Тетяна Кравченко, державний фітосанітарний інспектор Управління фітосанітарної  безпеки, контролю в сфері насінництва та розсадництва ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області