Чорнобиль стукає в серця
“Чорнобильське сонце сховалось у хмарах,
Не світить проміння на землю святу.
Лиш горе блукає в зелених Стожарах
І болем спадає на душу людську.“
В.Присяжний
Тридцять п’ять років тому страшне техногенне лихо увірвалося в долю нашої країни, забрало людські життя та здоров’я. Наслідки радіаційного отруєння відчувають досі ліквідатори аварії на ЧАЕС, усі ті, хто мужньо, пліч-о-пліч стали на ліквідацію аварії.
Сьогодні, у сумні роковини Чорнобильскої трагедії, ананьївська громадськість зібралася, щоб вшанувати земляків-ліквідаторів, висловити свою дяку та шану цим достойним людям.
До пям’ятного знаку, що чорніє, мов нагадування про лихо, завдане людству радіацією, прийшли ліквідатори, їх рідні та друзі, керівництво громади та представники районного керівництва, небайдужі ананьївці.
Віршовані рядки, які зачитала бібліотекар Центральної міської бібліотеки Леся Урсул схвильовано лунали та токалися самого серця. Ведуча, начальник відділу культури і туризму Ананьївської міської ради Ольга Сагала зазначила, що 35 років тому почався страшний відлік трагедії, яка своїм розмахом об’єднала та вразила увесь світ, а трагічні наслідки ще довго відгукуватимуться у долі наступних поколінь.
Про трагічні наслідки говорила у своєму виступі і Людмила Антонова, заступниця голови Подільської районної державної адміністрації. Вона, звертаючись до присутніх, зокрема сказала: « Чорнобиль» – слово, яке у кожного українця викликає сильні емоції. Аварія на ЧАЕС світовим співтовариством визнана найбільшою техногенною катастрофою в історії людства.
За десятки років ситуація навколо Чорнобильської станції та в зоні відчудження суттєво змінилася на краще, але багато питань ще не вирішено. Українці та увесь світ мають знати правду не лише про причини та наслідки аварії на ЧАЕС та їх ліквідацію, а й про сьогодення та майбутнє Чорнобильської зони відчудження.
Президент України Володимир Зеленський підписав указ №556/2020 «Про невідкладні заходи щодо забезпечення екологічної безпеки та підготовку заходів щодо екологічної безпеки до 35-х роковин Чорнобильскої катастрофи». Ним передбачено, що Кабінет Міністрів України має вжити невідкладних заходів щодо поліпшення протипожежного та санітарного стан лісів на території зони відчудження і зони безумовного (обов’язкового) відселення, зокрема, на лісових територіях Чорнобильського радіаційно-екологчно біосферного заповідника, також щодо вдосконалення системи оперативного реагування, зокрема, моніторингу та раннього виявлення пожеж.
Крім того, уряд повинен проаналізувати та актуалізувати законодавство щодо подолання наслідків Чорнобильської катастрофи та щодо соціального захисту постраждалих громадян, а також забезпечити контроль за ефективним використанням бюджетних коштів, передбачених на відповідні цілі. Також має бути актуалізована загальнодержавна цільова екологічна програма поводження з радіоактивними відходами та загальнодержавна програма зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС і перетворення об’єкт «Укриття» на екологічно безпечну систему.”
Також високопосадовиця зазначила, що в Подільському районі до 35 роковин Чорнобильської трагедії відбувається низка заходів – соціальних, культурних, мистецьких та освітніх. Сьогодні у всіх навчальних закладах Подільського району проведуть тематичне вшанування «Хвилина памяті та скорботи за жертвами Чорнобильської катастрофи».
Людмила Юхимівна, звертаючись до присутніх, наголосила: «Переконана, що належне відзначення 35 річниці аварії на Чорнобильській ЧАЕС – спільне завдання представників влади, органів місцевого самоврядування, громадських організацій, жителів нашого району та взагалі всіх українців. Ми маємо гідно вшанувати тих, хто поклав своє життя і тих, хто донині бореться з тяжкими хворобами, спричиненими, в першу чергу, радіацією. Завдяки їм ми сьогодні можемо спокійно жити, розбудовувати нашу держав, народжувати і ростити нові покоління. Сподіваємося, що їхній подвиг не буде забутий нащадками, а нинішнє покоління зробить належдні висновки, щоб надалі не допустити подібних трагедій.»
Про шану та вдячність до чорнобильців говорив у своєму виступі і перший заступник Ананьївського міського голови Валерій Крижан. Він подякував присутнім ліквідаторам за те, що вони ціною власного здоров’я вберегли людство від руйнівного впливу радіації, стали живим щитом. Валерій Іванович підкреслив, що лише зараз стають відомі страшні подробиці аварії на ЧАЕС, відкриваються жахливі деталі про експеримент. Він наголосив, що навіть знаючи про це, тодішня влада не вберегла людей на достатньому рівні та навіть не попередила про запобіжні заходи. А відтак – значно більша кількість людей зазнала руйнівного впливу радіації, а наслідки відчуваються досі та позначилися на здоров’ї.
Валерій Крижан щиро та тепло подякував присутнім ліквідаторам за їх самопожертву, за те, що завдяки їх зусиллям в місті з’явився пам’ятник чорнобильцям, який двічі на рік збирає біля себе цих мужніх людей. Валерій Іванович побажав землякам не втрачати тієї єдності, що їх об’єднує, так само триматися разом та не загубити бойового духу.
На жаль, щороку лави чорнобильців-ліквідаторів меншають – радіація спричинила до виникнення низки руйнівних хвороб, які поступово забирають наших земляків. Присутні вшанували пам’ять померлих хвилиною мовчання.
На знак вдячності та шани було вручено відзнаки тим, хто є прикладом для усіх здорових та дужих. Так, з рук Людмили Антонової почесну грамоту голови Одеської обласної державної адміністрації було вручено Олександру Дудніченку та Олександру Карпенку.
Валерій Крижан вручив пам’ятну медаль до 35 роковин Чорнобильської катастрофи Олександру Франкіну, а таку ж пам’ятну відзнаку – Василю Андрющенку, Олександру Дудніченку, Анатолію Карпенку, Олександру Малишеву, Станіславу Мельнику, Станіславу Продану, Станіславу Сивокобиловському, Миколі Воробйову, Івану Філіпчуку та Віктору Кушніру.
Також, від імені обласної організації чорнобильців пам’ятну медаль було вручено Олександру Франкіну.На жаль, не всі змогли прийти і на цю церемонію, адже хвороби не дають можливості вільно пересуватися та почуватися бадьорим.
Наприкінці заходу всі присутні поклали квіти до пам’ятника героям-ліквідаторам та ще раз з сумом згадали всіх, хто захистив людство від смертоносної радіації.