Як буде проведена індексація пенсій у 2023 році – кому й коли збільшать виплати

Індексація пенсій 2023 року в Україні запланована на березень. Це зроблять після того, як обрахують рівень інфляції. За розрахунками уряду, пенсії українців в середньому зростуть на 5%. В ПФУ пояснили про категорії пенсіонерів, яким буде проведено індексацію та порядок її проведення.

Індивідуальні та масові перерахунки

Як заявила міністр соціальної політики Оксана Жолнович березневу індексацію пенсій зроблять після того, як обрахують рівень інфляції. За розрахунками міністерства, пенсії українців в середньому зростуть на 5%.

Детальніше про перелік категорій та порядок проведення цих перерахунків розповіли в ПФУ. 

“Є дві категорії перерахунків. Перша пов’язана з конкретною людиною і проводиться за зверненням на індивідуальних підставах. Скажімо, людина продовжувала працювати і набула певний стаж, або стала почесним донором, отримала відповідне посвідчення і отримає надбавку; людина відзначена державною нагородою і має право на пенсію за особливі заслуги. Такі перерахунки проводилися і в попередні роки і плануються у 2023 році.

І друга категорія — це масові перерахунки, які відбуваються без звернень людей, всім з однієї дати, за однаковими правилами. У 2023 році масові перерахунки, зокрема, будуть пов’язані з індексацією пенсій. І така індексація була анонсована з березня”, — пояснила заступниця голови правління Пенсійного фонду України Ірина Ковпашко.

Індексація страхових пенсій, військовим, чорнобильцям

У 2023 році мінімальні розміри пенсійних виплат, насамперед чорнобильцям, які мають інвалідність і є учасниками ліквідації аварії на ЧАЕС, будуть обов’язково перераховані у зв’язку з тим, що мінімальний розмір цих виплат залежить від середньої заробітної плати за попередній рік.

“Однозначно індексація буде проведена тим, хто отримує пенсію страхову: це пенсії за віком, з інвалідності, у зв’язку з втратою годувальника, за вислугою років. Вони призначені відповідно до закону “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”. Індексація також стосується пенсій, призначених по “військовому закону” і “чорнобильському закону“, — зазначила заступниця голови правління пенсійного фонду України.

Спецпенсії проіндексують після закінчення воєнного стану

Щодо індексації пенсій, призначених за спеціальними законами, то уряд ухвалив відповідну постанову – зазначили в ПФУ.

«Але чинності вона набуде з наступного місяця після завершення воєнного стану. Тобто ми очікуємо, що завершиться воєнний стан і з першого числа наступного місяця мають бути проіндексовані пенсії державним службовцям, науковцям, посадовим особам органів місцевого самоврядування”, — розповіла Ірина Ковпашко.

Раніше Інформатор повідомляв, що за 9 місяців 2022 року середня пенсія зросла на 14% — до 4 539,36 гривні. Найвищі виплати, в середньому, отримують кияни — 6 231,49 гривні. На другому місці мешканці Донецької області — 5 749,01 гривень, на третьому — Луганської: 5 309,44 гривні. Найменша середня пенсія у Тернопільській області — 3 490,32 гривні.