Не псуйте довкілля та не наражайтеся на штрафи!
Щороку навесні українці починають спалювати суху траву. Попри попередження пожежників про небезпеку, селяни палять цілі поля. Люди вірять у міф про корисні властивості попелу для ґрунту, або палять сухостій заради забави, не розуміючи, якої великої шкоди завдають довкіллю.
З початку 2023 року в населених пунктах Подільського району зареєстровано 102 пожежі, з них 26 пожеж на відкритій території та екосистемах. Загальна площа пожеж на території Подільського району становить близько 7,8 га. На територіях Балтської, Савранської та Куяльницької громад виникло найбільше пожеж на загальній площі близько 5 га. Основною причиною виникнення пожеж є людський фактор – халатність і необережність наших громадян, нехтування правилами пожежної безпеки. Крім того, спалювання сухої рослинності у воєнний час може бути прирівняне до диверсійної роботи, що спрямована на обмеження огляду місцевості бійцями Збройних Сил України та територіальної оборони, подання світлових сигналів російським військам, зниження боєздатності підрозділів ДСНС щодо реагування на пожежі в житловому секторі та проведенні рятувальних робіт на місцях ракетних ударів ворога.
Також слід зазначити, що законодавством заборонено самовільне випалювання сухої рослинності, а порушення цієї вимоги карається штрафом від 3 тис. 060 грн. до 6 тис. 120 грн. для громадян та від 15 тис. 300 грн. до 21 тис. 420 грн. для посадових осіб – відповідно до статті 77’1 КУпАП «Самовільне випалювання рослинності або її залишків».
Так, за минулий 2022 рік складено 17 протоколів про адміністративні правопорушення за статтею 77-1 КУпАП. Загальна сума накладених штрафів 44 тис. 900 грн.
Отож, нагадуємо: випалювання сухої трави, поживних залишків, луків, пасовищ, ділянок із степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю, рослинності або її залишків та опалого листя на землях сільськогосподарського призначення, у смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, у парках, інших зелених насадженнях та газонів у населених пунктах та поза їх межами, є не тільки антигуманним по відношенню до навколишнього природного середовища, а й розцінюється як порушення вимог чинного законодавства, а саме: статей 77 та 77/1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Тепер такі правопорушення тягнуть за собою накладення штрафу:
- на громадян від ста вісімдесяти до трьохсот шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 3060 грндо 6120 грн)
- на посадових осіб − від дев’ятисот до однієї тисячі двохсот шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 15300 грн до 21420 грн).
За спалювання відходів і залишків сухої рослинності за статтею 82 КУпАП штраф:
- для громадян від 340 грн до 1360 грн;
- для посадових осіб від 850 грн до 1700 грн.