УРЯД КОНТРОЛЮЄ ПИТАННЯ ТАРИФІВ НА ТЕПЛО ТА ПРОЦЕС ПІДГОТОВКИ ДО ОПАЛЮВАЛЬНОГО СЕЗОНУ В РЕГІОНАХ КРАЇНИ

Ціна на газ зростає у всьому світі. Зараз спотова ціна на Європейських біржах досягнула рекорду за всю історію і складає більше 25 грн за кубічний метр в перерахунку.

«Завдяки ініціативі Президента Володимира Зеленського по встановленню річних тарифних пропозицій кожен українець може отримувати газ за ціною, яка є значно нижчою, ніж ми бачимо у новинах про ситуацію на європейському ринку газу» – зазначив голова Одеської ОДА Сергій Гриневецький.

Українці захищені від коливань ціни на газ завдяки річному продукту, який не буде змінюватися до кінця квітня 2022 року. Стабільна ціна – менше 8 грн за кубічний метр. В цей час у Європі (на біржах) вже більше 25 грн за кубічний метр. Це – наслідок дій Газпрому, який таким чином шантажує Європу для запуску Північного потоку-2.

З 1 травня запроваджено річні тарифні плани на газ для українців, які користуються ним у побуті. Зараз річна пропозиція від Нафтогазу – 7,96 грн за куб. м. газу. Якби цієї пропозиції не було, ціна на сьогодні сягала б 15-18 грн за куб. м. газу.

«Всі українці були автоматично переведені на річні контракти. Місячні тарифи на газ, які публікують компанії, є вимогою законодавства, але по ним ніхто не платить (наприклад, у Нафтогаза на місячних контрактах 0 клієнтів) тарифи на тепло знаходяться повністю у відповідальності громад. При цьому Уряд дає органам місцевого самоврядування інструменти, аби не підвищувати тарифи і буде слідкувати, аби вони не зростали для людей» – додає Сергій Гриневецький.

Щоб вберегти побутових споживачів від зростання тарифів на тепло, Нафтогаз запропонував для підприємств теплокомуненерго та ОСББ трирічний контракт на постачання газу. В ньому передбачена ціна на рік (з червня 2021 до травня 2022) в розмірі 7,42 грн за куб.м. газу.

Така пропозиція державного Нафтогазу — це крок назустріч для учасників щойно створеного ринку (для тепловиків) в умовах підвищення цін в світі та складнощів перехідного періоду.

Переваги передачі прийняття рішень на місця в тому, що кожен орган місцевого самоврядування може гнучко підійти до формування тарифу: диференціювати його для різних категорій споживачів, врахувати власні особливості, що випливають зі стану обладнання та мереж, заможності громади, достатності альтернативних джерел енергії тощо.

Звісно, в цій ситуації найбільше виграють ті громади, що опікувались своїми інфраструктурними об’єктами заздалегідь:

1) реформа децентралізації призвела до збільшення місцевих бюджетів вдвічі, а в окремих випадках — більш ніж вдвічі.

2) при цьому програми соціально економічного розвитку загалом та витрати на комунальну інфраструктуру зросли у значно менших пропорціях.

Місцеві органи самоврядування вже зараз мають повноваження для формування диференційованих тарифів на тепло в залежності від категорії споживачів.  Вони можуть зробити окремі тарифи на тепло для побутових споживачів, окремі — для соціальної інфраструктури та бюджетних установ, окремі — для промисловості та бізнесу.

Це дозволить зберегти чинні тарифи на тепло для населення.

Більшість очільників міст проявляють конструктивну позицію і разом з представниками центральної влади працюють над тим, щоб всі громади нормально пройшли опалювальний сезон.

Президент Володимир Зеленський підтримав пропозицію щодо врегулювання боргів підприємств теплокомуненерго перед Нафтогазом, підписавши Закон No1639. Це – важливе рішення, яке дозволить ТКЕ якісно підготуватися до опалювального сезону.

Уряд планує компенсувати підприємствам теплокомуненерго (які належать місцевій владі) близько 30 млрд грн. Також, буде списана пеня та реструктуризовані інші борги.

Кожен регіон за участі представників теплокомуненерго та голів міст працює над технічною підготовкою початку опалювального сезону. Співробітники Мінрегіону регулярно здійснюють робочі візити до регіонів з метою моніторингу стану підготовки до старту опалювального сезону.

«Стан технічної підготовки до опалювального сезону Одеської області цілком нормальний – наразі підготовлено вже понад 90% котелень. Підготовка інших об’єктів інфраструктури та соціальної сфери  відповідає рекомендованим показникам» – зазначив Директор Департаменту систем життєзабезпечення та енергоефективності Одеської ОДА Антон Шалигайло.

Нагадаємо, що Уряд знижує тарифи на електроенергію для 80% домогосподарств 1 жовтня до рівня 1,44 грн кВт/год при споживанні до 250 кВт/год.

Окрім того, Держава підтримує громадян – тим, хто дійсно потребує соціальної підтримки, надаються субсидії на оплату комунальних послуг. Верховна Рада збільшить видатки на субсидії цього року – щоб стабільно пройти опалювальний сезон.

Уряд пропонує додатково виділити 12 млрд грн на програму субсидій. Близько 3 млн домогосподарств будуть їх отримувати (жодного скорочення чи заборгованості немає).