Сказ – небезпечна інфекція!
На території Подільського району почастішали випадки захворювання на сказ. Не оминула ця ситуація і Ананьївську міську територіальну громаду.
СКАЗ – особливо небезпечне інфекційне захворювання, спільне для тварин і людей, яке може вражати всіх теплокровних тварин (хворіють всі види домашніх, сільськогосподарських та диких тварин). Захворювання характеризується тяжким ураженням центральної нервової системи і закінчується смертю. Джерелом збудника (вірусу) сказу є хворі на сказ тварини, які виділяють вірус зі слиною, через покуси, ослиненя, подряпини, вражаючи здорових тварин та людей.
Клінічні ознаки сказу у тварин і людей подібні. Форма хвороби може бути буйною, тихою, атиповою. Для типового прояву сказу характерні стадії провісників, збудження і паралічів. Початкові симптоми сказу — підвищення температури та біль, а також незвичні або незрозумілі відчуття поколювання, пощипування чи печіння у місці пошкодження.
Реєструються два типи сказу: міський (вуличний) та лісовий (дикий). До вуличного типу відносять джерело інфекції хворих бродячих котів, собак, та домашні улюбленці.
Головною ознакою захворювання диких тварин є зміна поведінки – втрата відчуття страху. Звірі втрачають обережність, вдень з’являються в населених пунктах, в місцях випасу і утримання худоби, нападають на тварин, людей.
Основним джерелом вірусу сказу в Україні, є лисиця червона, яка є найбільш масовим видом хижаків в Україні – приблизно 70% від загальної кількості хижаків.
Щоб вберегти себе та своїх близьких від сказу важливо дотримуватись наступних правил:
- Дотримуватись правил утримання домашніх тварин: тварин тримати на прив’язі або у вольєрах, вигулювати собак тільки на повідках та в намордниках.
- Не слід підбирати навіть на вигляд здорових бездоглядних тварин.
- Ні в якому разі не треба вбивати або закопувати тварину, яка покусала людину чи іншу тварину або у якої є ознаки схожі на сказ. Не треба таких тварин тримати ізольованими вдома. Необхідно негайно звернутися до Ананьївської дільничної лікарні ветеринарної медицини Подільського району.
- Якщо ви помітили підозрілих тварин на вулицях міста необхідно звернутися до Ананьївської дільничної лікарні ветеринарної медицини Подільського району. Кожен випадок незвичайного поводження тварин (збудження тощо) потрібно перевіряти щодо захворювання на сказ.
- Всі громадяни зобов’язані щеплювати своїх домашніх тварин.
- Слід уникати зайвого контакту з тваринами, у першу чергу, це стосується дітей.
Спеціалістами Ананьївської дільничної лікарні ветеринарної медицини Подільського району проводяться щеплення домашніх тварин від сказу.
Що ж робити, коли покусала тварина:
– рану необхідно ретельно промити мильним розчином протягом щонайменше 15 хв., а краї обробити 70% розчином спирту або 5% розчином йоду, накласти стерильну пов’язку;
– якщо тварина домашня, попросіть власника надати документи, що підтверджують її щеплення;
– своєчасно звернутись за кваліфікованою медичною допомогою для вирішення питання щодо необхідності проведення антирабічних щеплень (щеплення актуальні, коли курс розпочато в перші 14 днів від моменту зараження); перш за все, звернутись до сімейного лікаря за місцем проживання, а при тяжкому випадку викликати негайно швидку допомогу;
– під час курсу антирабічних щеплень — не пропускати процедури та не переривати курс, дотримуватись режиму, встановленого лікарем, не вживати алкоголю, уникати переохолоджень та перегрівань;
– тварину, яка завдала ушкоджень людині, НЕ ВБИВАТИ, за нею необхідно спостерігати протягом 10 діб (при зверненні потерпілого за медичною допомогою лікувальний заклад інформує територіальні установи), для цього її слід негайно доправити до найближчої ветеринарної клініки для огляду й утримання під наглядом спеціалістів протягом десяти днів.
Пам’ятайте, сказ вилікувати не можна, його можна тільки попередити. Бережіть своє здоров’я та здоров’я своїх близьких!