Щорічно 22 березня людство відзначає Всесвітній день води, запроваджений Генеральною Асамблеєю ООН у 1993 році. У цей день у всьому світі проходять заходи присвячені важливості збереження та дбайливому ставленню до водних ресурсів.
Цьогорічна тематика Всесвітнього дня води: «Вода для миру».
Мета проведення – посилення ролі води та її здатності служити символом миру. Вода є не лише основою здорового довкілля та міцної економіки, але й спонукає людей до миру, співпраці та безпеки, прокладаючи шлях до стабільного майбутнього.
Протягом минулого року українці особливо відчули цінність води – безпечної та доступної кожному, оскільки багатьох з нас позбавили базового права людини – права на питну воду.
Вода – важливий елемент життя. Без неї не було б людей, тварин, рослин. Навіть мікроскопічні бактерії просто не вижили б без цієї дивовижної рідини. Вона відіграє найважливішу роль, оскільки бере участь у багатьох різних механізмах і процесах на Землі.
Без води не було б ніякої екосистеми (тварин, птахів, рослин). А яким би без неї виявився клімат – і зовсім складно уявити. Все життя, яка є на планеті, багато в чому сформована саме завдяки воді.
Роль води в житті людини не менш важлива. І це легко довести на елементарному прикладі. Достатньо лише поцікавитися, на скільки людина складається з води. Цифри виявляться дивовижними: в організмі дорослої людини 68—70 % води, в тому числі: у крові — 90 %, м’язах — 75 %, кістках — 28 %.
Вода і людина нерозривно пов’язані один з одним. Без неї люди просто не вижили б. При втраті 10 % води патологічні явища стають непоправними. На шкірі з’являються тріщини, западають очні яблука, погіршується зір, спостерігаються спазми в горлі, людина втрачає свідомість. Втрата 21% води призводить до смерті. Таким чином, втрата людським організмом води небезпечніше, ніж позбавлення його їжі: без їжі людина може прожити до 40 днів, а без води вмирає на 7 день.
Вода постійно використовується нами протягом усього життя.
Більшість українців споживають воду з поверхневих водних джерел – річок, водосховищ.
Основними джерелами забруднення поверхневих водних об’єктів є стічні води. Застарілість обладнання, щорічне збільшення концентрації забруднюючих речовин спричиняють повернення до річок недостатньо очищених вод.
Залежність суспільства від водних ресурсів весь час зростає. Дефіцит водних ресурсів, незадовільна їх якість становить загрозу розвитку суспільства, погіршує екологічний стан регіонів. Водночас, кожен може долучитися до збереження водних ресурсів дотримуючись простих правил:
– вчасно закривати кран на кухні чи у ванній кімнаті, що збереже десятки літрів води;
– користуватися пральною та посудомийною машинами при повному завантаження;
– не використовувати фосфатні (фосфонатні) миючі засоби, які призводять до «цвітіння» водойм;
– віддавати перевагу душу замість ванної;
– вимикати воду під час чищення зубів;
– користуватися унітазом з двома режимами зливу;
– не засмічувати водойми побутовими відходами;
– не мити машини на берегах річок та озер.
Тому кожен з нас повинен дбайливо ставитись до природи, раціонально використовувати водні ресурси. Це не лише покращить екологічну ситуацію, а й принесе моральне задоволення та проявить почуття поваги до себе та інших!