Що робити, якщо натиснув на шкідливе посилання: швидкі лайфхаки для збереження грошей і паролів
- Щодня кілька сотень українців страждають від дій шахраїв, які маскують шкідливі посилання під популярні інтернет-ресурси, а інколи і зовсім відкрито крадуть гроші і паролі українців.
Багато хто вже знайомий з такими посиланнями, і не натискають на них. Але випадковість ніхто не скасовував, деколи на таке посилання натискаєш, сам цього не бажаючи. То що робити, якщо ви натиснули випадково на таке посилання?
ВІД’ЄДНАЙТЕСЬ ВІД ІНТЕРНЕТУ
Вимкніть інтернет повністю: і мобільний інтернет, і Wi-Fi. Увімкніть режим польоту, не важливо. Це може запобігти повному завантаженню шкідливого програмного забезпечення, яке уже розпочалось. Також відключення від інтернету допоможе захистити інші пристрої, які під’єднані до однієї Мережі.
УВІМКНІТЬ АНТИВІРУС
Щоб перевірити свій пристрій, увімкніть антивірус. Зазвичай вони не потребують підключення до інтернету. Спробуйте знищити вірус, якщо антивірус його знайде.
ПЕРЕВІРТЕ УСІ СВОЇ ОБЛІКОВІ ЗАПИСИ
Перевірте електронну пошту, усі транзакції та облікові записи у соцмережах. Якщо туди хтось намагався зайти, то вам обов’язково прийде повідомлення про підозрілі дії. Якщо ви побачили таке повідомлення, слідуйте інструкціями. І на майбутнє — усюди увімкніть багатофакторну автентифікацію (це коли потрібен не лише пароль, але й код, який приходить на ваш мобільний).
Шахраї використовують різні схеми, щоб виманити у людей гроші або особисту інформацію. Кіберполіція рекомендує дотримуватися таких порад, щоб не стати жертвою шахрайства:
- Не повідомляйте жодних персональних даних співрозмовникам, які дзвонять вам з невідомих номерів. Будь-які розмови із працівниками банків мають проходити лише у банківській установі або через офіційну гарячу лінію банку.
- Якщо вам зателефонували і повідомили, що ваш близький потрапив у біду, попросіть людину, яка вам зателефонувала, назвати ім’я вашого родича. Спробуйте якнайшвидше передзвонити тому, хто «потребує негайної допомоги» або людям, які можуть бути поруч, і підтвердити або спростувати те, що трапилося.
- Купуйте товар лише у перевірених продавців. Якщо робите це вперше, порадьтеся зі знайомими, які це вже робили. Оплачуйте товар чи послугу після фактичного його отримання (післяплата).
Кіберполіцейські створили базу даних з усіма відомими випадками шахрайства в Інтернеті. Тепер можна перевірити реквізити та з’ясувати, використовували їх чи ні в шахрайських схемах.
Для цього необхідно перейти на офіційний сайт кіберполіції, в базі «Stop Fraud» вибрати розділ «за номером телефону», «по банківській карті» або «по URL-адресою ресурсу» ( https://check.ema.com.ua/), ввести дані і перевірити.
Якщо ж ви постраждали від дій шахраїв, негайно звертайтеся до територіального відділу поліції із заявою або телефонуйте за номером «102».
Будьте обережні та не дайте шахраям нажитися на вас.