Профілактика отруєнь грибами

Грибні сезони щороку приносять у своїх кошиках не тільки щедрі подарунки природи, а  й деделі більше тривогу, біль і біду.

Сумна статистика  б,є на сполох : з кожним роком  чисельність жертв « тихого» полювання зростає, а іноді захоплення грибами закінчується непоправною втратою. Практично  всі випадки отруєнь виникають внаслідок неорганізованого збору грибів і незнання населення різниці між  їстівними, умовноїстивними грибами та отруйними. Ви повинні знати, що гриби як губка , все «закачують»  в себе  із грунту. Тому так небезпечно збирати навіть знайомі гриби на узбіччях доріг, місцевих парках та скверах.

При збиранні грибів дотримуйтесь таких правил:

1. Збирати тільки ті гриби, про які достеменно відомо, що вони їстівні.

2. Не вживати в їжу і не пробувати на смак сирі гриби, якщо вони викликають сумнів.

3. Не збирати і не їсти ті гриби, які мають бульбо видне потовщення ( бульбу) біля основи, вміщене начебто у чохол.

4. При збиранні шампіньйонів слід звертати особливу увагу на забарвлення пластинок, що на нижній частині  шапки. Ніколи не можна збирати та їсти шампіньйонів, в яких пластинки білого кольору. У справжніх ,їстивних шампіньйонів пластинки швидко розовіють, потім темнішають. У смертельної білої поганки, яка подібна до шампіньйонів, пластинка завжди білого кольору.

5. Якщо ви  зібрали гриби і принесли їх додому, ретельно перевірте гриб перед тим, як починати готувати страву.

6. Перед приготуванням гриби необхідно ретельно помити  не пізніше наступного дня.

7.Ніколи не застосовуйте « домашні методи» визначення отруйності грибів з використанням цибулини або срібних ложок. Вони окрім помилок, нічого не дають. Буріння цибулини залежить від ферментів у грибах,його можуть викликати навіть їстівні гриби.

8. Не давайте гриби малолітнім дітям.

Якщо  отруєння все ж таки  сталося або ви його підозрюєте ( раптово появляється та швидко посилюється біль у живоі, нудота блювання та діарея, відчуття слабкості, спраги, можуть бути судоми, особливо у литкових м,язах), негайно промийте шлунок слабким соляним розчином. Незважаючи на тимчасове полегшення вашого стану, терміново  звертайтесь за медичною допомогою.

Поліна Рудаченко, лікар з загальної гігієни ВП « Подільський РПВ ДУ « Одеський ОЦКПХ МОЗ»