Куріння кальянів в закладах громадського харчування заборонено

      Грудень минулого року відзначився важливими подіями в частині посилення позицій правового визначення заборони кальянів у закладах ресторанного господарства. Зокрема, Верховним судом України прийнято два надважливих рішення в царині антитютюнового законодавства.

       Згідно з рішенням Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду України від 20 грудня 2024 року у справі №320/29317/23, поряд із забороною куріння, вживання та використання тютюнових виробів, предметів, пов’язаних з їх вживанням, трав’яних виробів для куріння, електронних сигарет, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, кальянів у приміщеннях закладів ресторанного господарства, визначених статтею 13 Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення», надання закладом послуги з приготування кальянів потрібно вважати стимулюванням продажу тютюнових виробів, що заборонено статтею 16 цього Закону, навіть якщо безпосередньо не відбувається реклама продукту.

       Крім цього, постановою від 26 грудня 2024 року у справі №320/23655/23, Верховний суд України визначив заборону на розміщення інформації у закладах ресторанного господарства про послуги приготування кальянів.

      Оскільки «заклади ресторанного господарства не є місцями, в яких дозволяється будь-яка реалізація  тютюнових виробів та надання споживачеві послуг приготування кальянів, а столик ресторану не може вважатися «одним місцем торгівлі, заклади ресторанного господарства не можуть розміщувати інформацію про виробника товару та/або товар на елементах обладнання та/або оформлення місць надання послуг» – йдеться у вказаній постанові.

      У такому разі розміщення інформації про тютюнові вироби або пов`язані з цим послуги в меню закладу ресторанного господарства або на плакатах, підпадає під заборону реклами та стимулювання продажу тютюнових виробів, знаків для товарів і послуг.

        Також у закладах ресторанного господарства для позначення заборони має бути розміщений відповідний знак із таким змістом: «Куріння, вживання, використання тютюнових виробів, електронних сигарет, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їхнього згоряння, кальянів заборонено!» 

         Отже, Держпродспоживслужба наголошує на суворому дотриманні норм антитютюнового законодавства суб’єктами господарювання – власниками закладів ресторанного господарства.

        В разі виявлення випадків порушення вимог антитютюнового законодавства звертайтесь до Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області.

Головне управління

Держпродспоживслужби

в Одеській області