Додержання права громадян на біологічне батьківство/материнство в умовах воєнного стану
Через війну чисельність населення України значно скоротилася — з 42 млн у 2022 році до 35,8 млн у 2024 році, а до 2051 року може зменшитися до 25,2 млн (За оцінкою Інституту демографії та проблем якості життя Національної академії наук). У відповідь на цю демографічну ситуацію в 2023 році ухвалили «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення права військовослужбовців та інших осіб на біологічне батьківство (материнство)», що передбачає державне фінансування зберігання репродуктивних клітин Захисників і Захисниць, у випадку отримання поранень, які впливають на репродуктивні функції. Про це повідомив Омбудсман України Дмитро Лубінець.
«Проте, у разі загибелі військовослужбовців, клітини підлягають утилізації, що викликало суспільний резонанс через невідповідність ст. 16 Конституції щодо збереження генофонду нації. Для розв’язання цього питання я, як Уповноважений ВР України з прав людини, запропонував закласти видатки в бюджеті на кріоконсервацію репродуктивних клітин. У Держбюджеті на 2025 рік ці пропозиції враховано», – додав Уповноважений ВР України з прав людини.
Він додав, що у 2024 році вперше в межах програми медичних гарантій запроваджено лікування безпліддя допоміжними репродуктивними технологіями, зокрема укладено 20 договорів із медичними закладами, якими скористалися 1 080 осіб. На реалізацію програми спрямовано 106,5 млн грн.
«В Україні варто посилити інформування громадян про можливості державних медичних гарантій та вдосконалити законодавство щодо біологічного батьківства, включно зі змінами до Цивільного кодексу України, Сімейного кодексу України та Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», – переконаний Дмитро Лубінець.
Питання репродуктивного здоров’я та збереження генофонду українського народу є критично важливим і має стати пріоритетом державної політики!
Детальніше за посиланням: https://bit.ly/3ZAdffN