Якщо ви постраждали або стали свідком сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом

Зазнати сексуального насильства може будь-яка особа, незалежно від віку, статі, соціального статусу. В умовах російської збройної агресії проти України, ризик сексуального насильства, повʼязаного з конфліктом (СНПК) надзвичайно високий.

Сексуальне насильство вчиняється окупантами до цивільного населення, зокрема і до дітей, цивільних й військових полонених, українок та українців, які перебувають на тимчасово окупованих територіях тощо.

🧠 Будь-яка форма СНПК може завдати глибокої психологічної травми, що пов’язана з руйнуванням фізичної, соціальної, психологічної та духовної цінності людини. За відсутності належної професійної допомоги ця травма матиме довготривалі наслідки для постраждалих й свідків, а також їхнього оточення.

Якщо ви стали свідком сексуального насильства, повʼязаного з конфліктом або постраждали від нього, обовʼязково повідомте про випадок! Особливо важливо це зробити, якщо постраждалою особою є дитина!

💬 Важливо усвідомити й нагадати постраждалій особі: вона ні в чому не винна!

Будь-який прояв СНПК є воєнним злочином, який не має строку давності!

Як підтримати постраждалу особу ❓

💚 Почніть з емпатії та поваги: повірте постраждалій особі без сумнівів, осуду або вимоги «доказів». Її досвід — це її правда. Говоріть з нею як з рівною, визнаючи її силу та гідність, а не тільки вразливість. Уникайте запитань, які звинувачують: «Чому ти не втекла?», «Навіщо туди пішла?», «Чому мовчала?» Головне — створити безпечний простір, де жінка відчуває: «Мене чують і мені вірять».

💚 Не примушуйте ділитися — дайте вибір: не змушуйте особу переповідати свій досвід, якщо вона не готова. Запропонуйте: «Якщо ти захочеш поділитися або поговорити — я поруч». Повторне проговорення може бути повторною травматизацією, якщо не відбувається в безпечному середовищі.

💚 Спрямуйте до професійної допомоги: запропонуйте звернутися до психологині, яка має досвід роботи з травмою (особливо СНПК). Юристки або правозахисної організації, які пояснять її права (зокрема і право на репарації, захист, анонімність). Медичного персоналу, якщо є фізичні наслідки чи потреба в обстеженні. Наполягати — не варто, але надати контакти та варіанти вибору — дуже важливо.

💚 Допоможіть з базовими потребами: постраждалі часто залишаються без житла, грошей, підтримки. Ви можете запропонувати гуманітарну допомогу: їжу, одяг, гігієну, допомогти з проїздом до безпечного місця, пошуком прихистку. Звернутися до волонтерських ініціатив, які підтримують жінок, постраждалих від СНПК.

💚 Поважайте анонімність та контроль над історією: нікому не розповідайте її історію без дозволу. Постраждала має право сама вирішувати: розповідати, замовчати, діяти юридично або ні. Ваша підтримка не повинна залежати від її «активності».

💚 Підтримуйте довгостроково: травма СНПК — це не лише момент насильства, а довгий шлях зцілення. Запропонуйте супровід: зустріти після консультації, бути на зв’язку, питати про потреби.

Ви не самі. Організація “Нумо, сестри!” завжди поруч. Ми готові вислухати, підтримати та допомогти знайти шлях до зцілення. Ви можете написати нам в соцмережі або за електронною адресою, вказаною на сторінці Facebook. Звертайтесь — разом ми сильніші.

***

Публікація підготовлена за фінансової підтримки “Право на здоров’я” (HealthRight International) в Україні в рамках реалізації субгрантового проєкту громадською організацією «Нумо, сестри!» «Посилення спроможності ГО “Нумо, сестри!” через інституційну підтримку, спрямовану на розробку операційного плану на 2025 рік, внутрішніх політик, та посилення впізнаваності через проведення презентації та укладання меморандумів для подальшої підтримки постраждалих від сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом» у партнерстві з ООН Жінки за підтримки Дій ООН проти сексуального насильства під час конфлікту (https://www.stoprapenow.org/) у рамках проєкту «Зміцнення національних та місцевих механізмів запобігання та реагування на СНПК в Україні за допомогою багасекторального підходу, орієнтованого на постраждалих», який реалізує МБФ «Українська фундація громадського здоров’я» (УФГЗ) у партнерстві з ООН Жінки в Україні.

UN Women Ukraine / ООН Жінки в Україні, World Health Organization Ukraine, UNDP Ukraine / ПРООН в Україні, Фонд Народонаселення ООН в Україні – UNFPA Ukraine, IOM Ukraine, UN Action Against Sexual Violence in Conflict, Офіс Віцепрем’єрки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції, Урядова уповноважена з ґендерної політики Катерина Левченко