ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ НА ВОДІ ДЛЯ ДІТЕЙ ТА БАТЬКІВ
Літо – прекрасна пора. В спекотний день немає кращого місця для відпочинку, ніж біля водойм. Там можна насолодитися теплом сонця, освіжитися приємним купанням. Але, як і в усьому, безпека має першочергове значення. А це означає, що не буде зайвим ще раз обговорити всі правила поведінки на воді для дітей, адже саме вони найчастіше наражаються на небезпеку.
Правила поведінки на воді для дітей створені не просто так і про це повинні знати кожна дитина і її батьки. Безпека на воді для дітей повинна в першу чергу створюватися саме батьками, оскільки вони несуть повну відповідальність за здоров’я і життя їхньої дитини.
Обговорювати правила безпеки на воді з дитиною необхідно заздалегідь – за 1-2 дні до відвідин водойми. Безпосередньо перед купанням дитина перебуває в сильному емоційному збудженні і може не запам’ятати всю необхідну інформацію.
Дитину треба навчити добре плавати. Людина, яка вміє плавати, впевненіше почувається у воді. Якщо дитина плаває погано, не дозволяйте їй заходити у воду глибше, ніж по пояс.
Дорослі також повинні дотримуватися правил поведінки на воді. По-перше, це необхідно для того, щоб не показувати поганий приклад дітям, по-друге, щоб зберегти своє здоров’я і життя.
НЕБЕЗПЕКА НА ВОДІ: ЯК УБЕРЕГТИ ДИТИНУ
Якщо ви хочете, щоб ваш відпочинок біля водойм, озер і на морі приносив тільки користь і позитивні емоції, необхідно знати правила поведінки на воді для дітей влітку і обов’язково провести з ними профілактичну бесіду. Слід розповісти їм, до яких наслідків можуть призвести нехтування порадами дорослих і власна неуважність.
У першу чергу дітей слід попередити, що:
- купатися у водоймах закритого типу, де немає облаштованих пляжів і рятувальників, заборонено;
- наближатися близько до води і заходити в неї можна тільки під наглядом дорослих;
- у тих місцях, де поблизу знаходиться вивіска про заборону купання, купатися не варто, тому що це може спричинити сумні наслідки;
- запливати за буйки, навіть якщо дорослі знаходяться поблизу, не потрібно;
- слід бути акуратним у воді і не плавати на глибині понад свій ріст;
- у малознайомих місцях пірнати забороняється, це може призвести до травм.
Заздалегідь потрібно проінформувати дітей про те, що не можна:
- стрибати у воду з вишок та інших будь-яких підвищень;
- спонтанно пірнати і хапати когось за руки і ноги, це може призвести до нещасного випадку і нанесення численних травм;
- купатися на плавзасобах в разі їх пошкодження, наявності шторму і хвиль, при сильному вітрі та дощі;
- купатися в спекотні дні без головних уборів, це може призвести до сонячного удару.
- купатися у водоймах із сильною течією.
Однією з головних причин небезпечних ситуацій на воді є судома. Цю реакцію організму викликає різкий перепад температур, тому особливо небезпечно купатися в спеку або після фізичних навантажень.
Якщо ви відчули, що у вас судомить стегно, зігніть ногу в коліні і рукою сильно потягніть назад. Якщо звело литковий м’яз, зігніть ногу і притисніть стопу до грудей.
Не соромтеся кликати на допомогу в небезпечній ситуації, але ніколи не давайте хибних сигналів.
У разі надзвичайної події негайно телефонуйте за номером виклику екстрених служб: 101.
ЩО ПОВИННІ ЗНАТИ БАТЬКИ ПРО КУПАННЯ ДИТИНИ
Не тільки дитина повинна знати правила безпечної поведінки на воді. Кожен дорослий також повинен бути ознайомлений з ними і не допускати до водойм своїх дітей у разі:
- підвищеної температури у дитини;
- якщо на шкірних покривах дитини спостерігаються алергічні чи гнійничкові висипання, відкриті рани (в цих випадках купання може спровокувати проникнення інфекції в організм);
- якщо після приймання дитиною їжі пройшло менше півгодини.
Необхідно дотримуватися безпечної тривалості перебування дітей у водоймах. Якщо вода тепла, то можна купатися не більше 30 хвилин, якщо прохолодна – 5-7 хвилин. Це допоможе уникнути переохолодження тіла.
У разі, якщо ви проінформували свою дитину про правила безпеки на воді, але вона знехтувала ними і під час ігор наковталася багато води, слід спочатку заспокоїти дитину, винести з води, дати трохи їй часу, щоб вона добре відкашлялася, а після обов’язково дати теплої води чи чаю.
Не можна в цей момент сварити дитину і починати заново розповідати про техніку безпеки на воді – це може викликати у неї сильне хвилювання. У дитини може розвинутися страх перед водою.
При пірнанні у вухо може потрапити вода і викликати серйозні ускладнення зі слухом. Тому, якщо дитині у вухо потрапила вода, не слід змушувати її стрибати на одній нозі. Цей метод не завжди приносить позитивні результати.
А потрібно:
- покласти невеликий шматочок сухої і чистої вати у вушний отвір, в який потрапила вода;
- покласти дитину на бік із закладеним вухом так, щоб воно прилягало до подушки (скрученого рушника чи ковдри), а не навпаки. Це посприяє швидкому і безпечному витікання води.
У разі, якщо дитина скаржиться на сильний пульсуючий біль у вусі, не варто відкладати візит до фахівця, такі симптоми є ознакою розвитку запальних процесів, які можуть спричинити погіршення слуху.
Батьки, бережіть своє життя та життя своїх дітей!!!

За матеріалами ДСНС України