Відстрочка від мобілізації: Хто має право отримати — перелік підстав
Відстрочка дає військовозобов’язаному право на відтермінування мобілізації до української армії. Вона діє, поки є чинними підстави, які слугували приводом для оформлення. Розповідаємо, які саме підстави дають право на відстрочку від призову.
Для оформлення відстрочки від мобілізації, особа має надати в територіальний центр комплектування заяву на ім’я голови комісії ТЦК і документи, які підтверджують наявність підстав, зазначених у статті 23 Закону Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію. Спеціальні комісії при ТЦК мають розглянути документи та перевірити чинність підстав протягом 7 днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня після отримання інформації за запитами.
На підставі розгляду приймається рішення про відстрочку або відмову, що оформлюється протоколом. У разі відповідності законним підставам для військовозобов’язаному видається довідка із зазначенням терміну відстрочки.
Відстрочка від мобілізації надається на строк дії відповідних законних підстав, але не більше ніж на строк проведення мобілізації, встановлений указом президента. Тобто на 90 днів або на три місяці, тому що саме стільки часу діють укази президента про подовження мобілізації та воєнного стану.
З 31 грудня всі вже оформлені відстрочки продовжуються автоматично. Оновлена інформація про це відображатиметься у застосунку Резерв+ військовозобов’язаного. Оформити відстрочку онлайн з першого разу можуть студенти, аспіранти, люди з інвалідністю 1 та 2 групи, а також багатодітні батьки (мають мінімум трьох дітей віком до 18 років).
У разі продовження строку проведення мобілізації перевірка підстав у військовозобов’язаного на відстрочку від мобілізації, крім підстав, зазначених у пункті 2 частини першої, пунктах 3, 4, 5 частини третьої статті 23 закону про мобілізацію, здійснюється за допомогою реєстру Оберіг. Для продовження строку дії відстрочки військовозобов’язаний з виданням Указу президента про продовження мобілізації подає на розгляд комісії заяву в паперовій або електронній формі, зокрема, у разі технічної реалізації, — через застосунок Резерв+.
Відстрочкою для заброньованих громадян займаються органи державної влади, інші держоргани, органи місцевої влади, підприємства, установи та організації. Вони оформлюють документи своїм військовозобов’язаним працівникам в ТЦК у порядку, визначеному Кабміном.