Хвороба Лайма.
Епідеміологічна ситуація з іксодових кліщових бореліозів (хвороби Лайма) в Подільському районі неблагополучна. Протягом 2024 року зареєстровано 12 випадків хвороби Лайма. Хвороба Лайма реєструвалась на території Савранської (8 випадків), Кодимської (3 випадки), Балтської (1 випадок) територіальних громад.
Хвороба Лайма природно-осередкова інфекційна хвороба з групи бактеріальних зоонозів, яку спричиняють борелії комплексу Borrelia burgdorferi sensu lato. Інкубаційний період триває від 1-го до 45 днів (в середньому 7–14 днів).
Джерелом хвороби Лайма є понад 130 видів ссавців, переважно дрібних, і близько 100 видів птахів, які є годувальниками кліщів і основним резервуаром збудників у природі. У дрібних тварин і птахів хвороба часто перебігає безсимптомно.
Хвороба передається через присмоктування іксодових кліщів
Найчастіше хворобу людині передає дорослий кліщ. Кліщі живуть у лісових місцевостях, міських лісопосадках, насадженнях декоративних кущів. У лісі кліщі скупчуються переважно на узбіччі, уздовж доріг і стежок, чатуючи на тварин чи птахів. Вони найчастіше атакують тварин, птахів і людей з гілок, які ростуть не вище від 1,5 м від поверхні землі. Ризик захворювання підвищується від тривалості присмоктування кліща, тобто перебування кліща у шкірі протягом 2-3 днів.
Захворюваності на хворобу Лайма притаманна сезонність, зумовлена біологією кліщів, їхньою активністю у період із травня до жовтня з найбільшим рівнем захворюваності в червні-липні. Від хворої людини до здорової хвороба не передається.
Хвороба Лайма є типовим спірохетозом, якому притаманний ряд клініко-патогенетичних особливостей цієї групи інфекційних хвороб, зокрема здатність до тривалого збереження збудника в організмі людини.Найпоширеніша трансмісивна кліщова інфекція є вагомою медичною проблемою, яка характеризється переважним ураженням шкіри у вигляді мігруючої еритеми, а також нервової системи, опорно-рухового апарату і серця, можливі ураження багатьох органів і систем, схильність до хронізації, що може бути причиною тривалої втрати працездатності та появи інвалідності.
Іноді інтервали між окремими стадіями захворювання є тривалими і безсимптомними.
Перша стадія захворювання:патологічний процес розвивається в місці проникнення збудника. Характерними є шкірні прояви (зокрема мігруюча еритема). Розміри еритеми становлять у середньому 15–20 см, хоча можуть бути від 5 до 60 см і більше.Починається в терміни від 2 до 30 днів після присмоктування кліща. Відбувається розмноження збудника, що призводить до розвитку запальної реакції, яка клінічно проявляється еритемою і синдромом інтоксикації. На місці укусу кліща виникає почервоніння, діаметр якого збільшується поступово, а в центрі шкіра бліднішає.
Еритема у вигляді «бичачого ока»

Такий висип є ознакою хвороби Лайма який супроводжується інтоксикаційним синдромом різного ступеня виразності та характеризується загальною слабкістю, нездужанням, гарячкою, головним болем, легким ознобом, артралгіями та міальгіями.
Швидка і повноцінна терапія особливо важлива на цій стадії захворювання. Чим раніше розпочато лікування захворювання, тим легше запобігти хронізації. Тому при виявленні кліща необхідно терміново звернутись до сімейного лікаря КНП «Ананьївського ЦПМСД АМР» для отримання направлення до КНП «Ананьївської БМЛ АМР» щодо видалення кліща з подальшим призначенням профілактичного лікування.
Друга стадія захворювання: збудник поширюється від місця первинного проникнення. Розвивається в середньому через 1–3 місяці від появи мігруючої еритеми. Протибореліозні антитіла IgM за допомогою сучасних чутливих тестів можна виявити з 2–3 тижня хвороби, а свого максимуму вони сягають на 4–6 тиждень.
Третя стадія захворюванняхарактеризується ураженнями переважно суглобів, серця та нервової системи, рідше шкіри, і може розвинутися за декілька місяців, а то й років після інфікування. Призводить до прогресування органних уражень і хронізації хвороби.
Профілактика.
Важлива особиста профілактика, метою якої є попередження присмоктування кліщів — застосування репелентів, захисного одягу перед походом до підозрілих на наявність кліщів місцин. Необхідний ретельний огляд одягу, шкіри після відвідування лісових чи масивів кущових насаджень на предмет виявлення кліщів з подальшим їхнім обстеженням на наявність борелій. Коли присмоктування кліща відбулося при відвідуванні регіону, де є високий ризик зараження. Необхідне подальше медичне спостереження протягом 1 місяця.
Помічник епідеміолога
Подільського РВП
ДУ «Одеський ОЦКПХ МОЗ »
Кохан О.М.