Інсульт разом з іншими серцево-судинними хворобами – основна причина інвалідності та передчасної смерті в Європі. Він виникає через блокування або розрив кровоносної судини головного мозку.

Усе частіше інсульти вражають молодих працездатних людей.

Останні роки держава системно працює над забезпеченням пацієнтів з інсультом якісною діагностикою, лікуванням та реабілітацією. Такі медичні послуги є безоплатними й фінансуються Програмою медичних гарантій.

Для впровадження якісних змін МОЗ системно працює над кількома напрямами, які відповідають цілям європейського плану дій у боротьбі з інсультами до 2030 року:

📌 Визначена мережа медичних закладів — інсультних центрів, які мають все необхідне обладнання та сформовану команду мультидисциплінарних фахівців. Наразі 227 лікарень по всій країні надають безоплатні медичні послуги при гострому мозковому інсульті. Від початку 2024 року таку допомогу отримали 106 029 пацієнтів.

📌 Інсультні центри цілодобово проводять необхідні лабораторні дослідження та обстеження за допомогою компʼютерної томографії (КТ) або магнітно-резонансної томографії (МРТ). За останні три роки (до початку 2024 року) МОЗ закупило та розподілило понад 200 апаратів КТ.

📌 Потужність інсультних центрів посилюється і завдяки високоточним ангіографам. Протягом 2021-2024 років для українських лікарень закупили 51 такий прилад.

В результаті нам вдалося суттєво наблизитися до показників, зазначених у плані дій боротьби з інсультом – 15% тромболізисів та 5% механічної тромбектомії.

Ці медичні процедури є критично важливими для пацієнтів. Якщо тромболізис (введення спеціального лікарського засобу, який розчиняє тромб) здійснюється протягом перших кількох годин, ризики інвалідизації зменшуються на 10-30%. У разі важкого інсульту, механічна тромбектомія (видалення тромбу з просвіту артерії або вени) дає до 50% шансів збереження функціональності.

👉 У 2018 році:

➡️ У 51,4% відділень, які приймали щонайменше 50 пацієнтів на день із гострим мозковим інсультом, діагноз виставлявся клінічно, а не за даними КТ або МРТ – такого обладнання не було.

➡️ Тромболітична терапія проводилась в 0,5% випадків ішемічного інсульту, а механічна тромбектомія — в 0,1% випадків.

👉 За перше півріччя 2024 року:

➡️ Кількість пацієнтів, яким було проведено тромболізис, становила 12,5%, – це у 25 разів більше, ніж у 2018 році.

➡️ У 20 разів порівняно з 2018-м зросли показники проведення механічної тромбектомії — 1,9% пацієнтів лише за перше півріччя 2024 року.

Один із факторів ризику інсульту – високий артеріальний тиск. Проте його можна і треба контролювати. Пацієнти можуть скористатися урядовою програмою «Доступні ліки» та отримати призначені лікарем препарати безоплатно чи з частковою доплатою. У переліку «доступних ліків» для лікування серцево-судинних та цереброваскулярних захворювань – 241 торгова назва. За січень-вересень 2024 року понад 800 тисяч пацієнтів погасили 1 321 238 рецептів на лікарські засоби для профілактики й лікування інсультів та інфарктів.

За перших ознак інсульту важливо не втрачати дорогоцінний час та відразу викликати «швидку» (103). Це значно підвищить шанси людини на успішне лікування та реабілітацію.

ℹ️ Більше про те, як змінюється допомога при інсультах в Україні – в ефірі Єдиного марафону розповів міністр охорони здоров’я Viktor Liashko. Запис доступний за посиланням: https://youtu.be/y9f6fE5moK0