Як безпечно користуватися громадськими безкоштовними мережами Wi-Fi

🌐 Сьогодні підключитися до безплатних мереж Wi-Fi можна у багатьох закладах харчування, в парках, громадському транспорті, торговельних центрах і навіть в укриттях. Безумовно, для багатьох українців це – зручний та вигідний спосіб дістати доступ до інтернету та бути на зв’язку. Проте і ризики під час користування громадськими безкоштовними мережами Wi-Fi все ж існують.

👉🏻 Щоб бути у безпеці та захистити свої дані, радимо дотримуватися кількох правил:

1️⃣ Перевіряйте мережу. Не підключайтеся до невідомих точок Wi-Fi, якщо ви не знаєте, хто роздає зв’язок. Якщо, наприклад, ви перебуваєте у кафе, уточніть у працівників назву мережі закладу. Пам’ятайте, що кібершахраї можуть створювати фейкові мережі.

2️⃣ Використовуйте VPN-сервіси.

3️⃣ Безпечніше у разі потреби щоразу підключатися до мереж Wi-Fi вручну.

4️⃣ Обмежте можливість автоматичного підключення пристрою. Це можна зробити в Налаштуваннях ноутбука або смартфону.

5️⃣ Вимкніть функцію надання спільного доступу до файлів через локальну мережу на всіх пристроях. При підключенні до громадського Wi-Fi вони можуть стати доступними зловмисникам.

6️⃣ Не використовуйте загальнодоступних мереж Wi-Fi для обміну чутливою конфіденційною інформацією і вирішення важливих справ. Краще скористатися перевіреною стаціонарною мережею або мобільним інтернетом.

7️⃣ Використовуйте антивірус та відвідуйте тільки безпечні сайти.

8️⃣ Відключайте Wi-Fi, якщо не користуєтеся ним.

👉🏻 Перевірити безпечність сайту можна за кількома критеріями:

1️⃣ Зверніть увагу на те, який протокол використовує сайт.

🔗 https – надійний, забезпечує захищене з’єднання, конфіденційність інформації за допомогою шифрування;

🔗 http – ненадійний.

2️⃣ Зазвичай ліворуч від вебадреси за допомогою спеціальних позначок зазначається статус безпеки сайту:

🔒 значок у вигляді закритого замочка в адресному рядку браузера у більшості випадків свідчить про безпечність з’єднання і вказує на те, що використовується SSL-сертифікат безпеки;

❗️ знак оклику замість замочка вказує на те, що з’єднання незахищене, а відвідування такого сайту може бути небезпечним. Через нього зловмисники можуть отримати доступ до ваших даних або інфікувати пристрій шкідливим програмним забезпеченням. Краще відмовитися від відвідування такої сторінки.

3️⃣ Часто зловмисні сайти маскуються під сторінки офіційних органів, компаній, інтернет-магазинів тощо. Тож потрібно звертати увагу і на правильність написання назви вебсторінки. Різниця може бути лише у одну літеру чи знак. Якщо наповнення вебресурсу викликає сумніви навіть за наявності певних знаків безпеки, краще утриматися від введення на ньому будь-яких персональних даних та не завантажувати файлів звідти.

4️⃣ Надійні сайти зазвичай мають розділ політики конфіденційності щодо використання даних користувачів. Не шкодуйте часу і ознайомлюйтесь із викладеною там інформацією.

ℹ️ Більше порад щодо протидії загрозам у кіберпросторі, безпечного користування телефонами та інтернетом у Державна служба спеціального зв’язку та захисту інформації України

#інформаційна_безпека