28 липня – Всесвітній день боротьби з вірусним гепатитом
В Україні щонайменше 5% українців інфіковані гепатитом С та 1,5% – гепатитом В. Держава забезпечує ефективне лікування пацієнтів яким було встановлено діагноз вірусний гепатит С. Лікування безкоштовне для пацієнтів, так як і експрес – тести які можна пройти у сімейного лікаря на постійній основі.
Гасло сьогоднішнього дня – «гепатити не чекають». Це дуже влучно, адже гепатити можуть призводити до серйозних уражень печінки.
Всього існує 5 основних видів гепатиту – А, В, С, Д та гепатит Е.
Найбільшу небезпеку несуть гепатити В і С. У більшості випадків ці гепатити (В і С) можуть протікати безсимптомно, а отже хвора особа може не знати, що вона хвора до того часу, як вірус уже серйозно не уразить печінку і не буде цирозу. Тоді можливості лікування будуть значно обмеженими, тому вчасна діагностика – запорука ефективного лікування та стримування хвороби.
Необхідно зазначити, що вірусні гепатити – це не хвороба окремих груп населення, у групі ризику знаходяться всі. Тому важливим профілактичним заходом є періодичне тестування на вірусні гепатити В і С, які можна пройти у сімейного лікаря або в кабінетах «Довіри» лікарень. Гепатит В і С головним чином передаються через кров та рідини організму (вагінальні виділення, сім’яна рідина, менструація).
Шляхами передавання вірусу є незахищені сексуальні контакти, хірургічні втручання, стоматологічні процедури, використання нестерильного інструментарію для татуювання, пирсингу чи вживання ін’єкційних наркотиків. Дитина може отримати гепатит В від інфікованої матері.
Найкращий та найбільш ефективний спосіб попередження інфікування вірусом гепатиту В – це вакцинація. Щеплення проводяться новонародженим дітям у перший день життя, наступні дози – згідно календаря щеплень МОЗ України.
В Україні щеплення проти гепатиту В стало доступним для немовлят з 2001 року, тож дорослим, які народились раніше, варто вакцинуватись.
Рекомендовано пройти курс щеплень людям із груп ризику:
- медичним працівникам, які мають постійний контакт із біологічними рідинами;
- людям, які вживають ін’єкційні наркотики;
- людям, які живуть із ВІЛ;
- хворим, які перебувають на гемодіалізі;
- особам, які часто змінюють сексуальних партнерів.
Вакцини проти гепатиту С не існує, тому важливо додержуватись слідуючих профілактичних заходів:
- користуватись лише стерильними ін’єкційними обладнаннями для пирсингу, татуювання, косметичних процедур;
- користуватись індивідуальними бритвами, зубними щітками, манікюрними наборами;
- використовувати презервативи.
Гепатити виліковні. Щорічно звертайтесь до сімейного лікаря, щоб пройти тестування на гепатит В і С. Дотримуйтесь профілактичних заходів, а при виникненні перших ознак хвороби – не зволікайте, а прямуйте до лікаря.
Завідувач відділом епідеміологічного нагляду
(спостереження) та профілактики інфекційних хвороб
Подільського районного відокремленого підрозділу
ДУ «Одеський ОЦКПХ МОЗ»
Шенкаренко В.М.