Заходи профілактики отруєння бджіл
В умовах широкого застосування хімічних препаратів у сільському і лісовому господарстві все гострішою стає проблема охорони і захисту бджіл від отруєнь. Інтенсивне застосування пестицидів, особливо на медоносних культурах, може призвести до загибелі бджіл та інших корисних комах, які є запилювачами цих рослин. Обробка рослин та інших об’єктів повинна здійснюватись суворо за показаннями: систематичний облік і контроль стану популяцій шкідливих організмів з обов’язковим врахуванням економічної межі шкідливості (ЕПШ), ступеню розвитку хвороб рослин і бур’янів, а також прогнозу погоди.
Відносини в сфері захисту рослин регулюються Законами України «Про бджільництво», «Про захист рослин», «Про пестициди і агрохімікати», Постановами КМУ та іншими нормативними актами.
Аграрне виробництво та бджільництво тісно пов’язані між собою і залежні одне від одного. Бджоли дають не лише мед чи пилок, але й збільшують врожайність сільгоспкультур до 40%, запилюючи їх. Пасічники ж мають кращий медозбір, якщо сільгоспугіддя захищені від шкідників. Тому питань з отруєнням бджіл пестицидами і агрохімікатами можна уникнути шляхом налагодження комунікації між пасічниками та аграріями.
Всі пестициди, які використовуються в сільському господарстві по відношенню до бджіл поділяють на чотири класи небезпеки: 1 клас – високонебезпечні (прикордонно-захисна зона для бджіл — 4–5 км; обмеження льоту бджіл — 4–6 діб); 2 клас – середньонебезпечні (обмеження льоту бджіл 2–3 доби); 3 клас – мало небезпечні (прикордонно-захисна зона для бджіл —2–3 км, обмеження льоту бджіл 1-2 доби); 4 клас – практично безпечні для бджіл (прикордонно- захисна зона для бджіл не менше 1-2 км, обмеження льоту – 6-12 годин. Слаботоксичні для медоносної бджоли інсектициди, такі як Моспілан ВП, Біская 240 OD, м.д., Маврік, ЕВ., Каліпсо 480SC, Омайт 570,в.е., Кораген 20, КС та інші.
Отруєння бджіл засобами захисту рослин може настати внаслідок недотримання суб’єктами господарювання встановлених регламентів та санітарних норм і правил транспортування, зберігання, торгівлі та застосування засобів захисту рослин.
Ступінь небезпеки засобів захисту рослин для бджіл визначається з урахуванням їх класу небезпечності, класифікації за цільовим призначенням (інсектицид, фунгіцид, гербіцид, десикант тощо), препаративної форми і способу застосування.
В 95 % випадків отруєнь бджіл хімічний токсикоз викликають саме інсектициди, в 4 % випадків – гербіциди і 1 % припадає на інші препарати.
Всі інсектициди, які використовуються аграріями і можуть викликати загибель бджіл відносяться до однієї з трьох груп: фосфорорганічні пестициди (ФОС), синтетичні піретроїди і неонікотиноїди, або є комбінацією діючих речовин різних груп; наприклад циперметрин + хлорпірифос, лямбда – цигалотрин + імідаклопрід, тощо. Більшість ФОС є високотоксичні для бджіл. Один із представників групи, а саме хлорпірифос проявляє досить тривалу дію, тому нетоксичний рівень для бджіл настає не менше як через п’ять днів після обробок.
Отруєння бджіл засобами захисту рослин також може бути спричинене:
1) неповідомленням або несвоєчасним повідомленням власників пасік про час, місце і характер майбутнього застосування засобів захисту рослин для відповідного реагування;
2) наданням неповної інформації про заплановане застосування засобів захисту рослин і необхідні обмеження;
3) недостатнім забезпеченням пасік відповідним обладнанням для ізоляції вильоту бджіл з вулика або несвоєчасним вивезенням бджолиних сімей у безпечне місце;
4) неповідомленням власниками пасік місцевих державних адміністрацій або органів місцевого самоврядування про місце перебування пасіки під час кочівлі.
Профілактика отруєння бджіл засобами захисту рослин
1. Дозволяється застосування засобів захисту рослин, які пройшли державну реєстрацію та включені до Державного реєстру пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні, відповідно до Закону України «Про пестициди і агрохімікати».
2. Застосування засобів захисту рослин повинно здійснюватися згідно з переліком пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні, і доповненнями до нього, які містять науково обґрунтовані регламенти застосування препаратів (норми витрат, кратності обробок, обмеження щодо способу, періоду обробок, строків останньої обробки до збирання врожаю тощо) та є обов’язковими для дотримання всіма фізичними особами та суб’єктами господарювання.
Фізичні особи та суб’єкти господарювання, які застосовують засоби захисту рослин, зобов’язані завчасно повідомляти органи місцевого самоврядування про заплановане застосування засобів захисту рослин шляхом надання повідомлення про застосування засобів захисту рослин
Завчасне повідомлення подається фізичною особою та суб’єктами господарювання до органів місцевого самоврядування, на адміністративній території яких (з урахуванням відстані 10 кілометрів від зовнішнього периметру території застосування засобів захисту рослин) планується застосування засобів захисту рослин.
У разі якщо територія, на якій планується застосовування засобів захисту рослин, знаходиться на адміністративній території двох чи більше органів місцевого самоврядування (з урахуванням відстані 10 кілометрів від зовнішнього периметру території застосування засобів захисту рослин), завчасне повідомлення подається до всіх таких органів місцевого самоврядування.
Завчасне повідомлення повинно містити таку інформацію:
дата і час початку робіт із застосування засобів захисту рослин;
територія майбутнього застосування засобів захисту рослин (площа (га), кадастровий номер (за наявності), місце знаходження ділянки тощо);
назва препарату, діючі речовини та клас небезпеки запланованих до застосування засобів захисту рослин;
спосіб (метод) застосування засобів захисту рослин;
терміни ізоляції бджолиних сімей відповідно до класу небезпеки засобів захисту рослин;
прізвище, ім’я та по батькові (за наявності) для фізичних осіб або повне найменування для суб’єктів господарювання;
дані для зв’язку з фізичними особами та суб’єктами господарювання (номер телефону та адреса електронної пошти);
відомості про сільськогосподарську культуру, що обробляється засобами захисту рослин.
Доведення змісту завчасного повідомлення до відома власників пасік здійснюється шляхом його опублікування на офіційній інтернет-сторінці органів місцевого самоврядування або в засобах масової інформації місцевого рівня, а також шляхом його надсилання особистим повідомленням на телефон чи на електронну адресу, зазначені під час реєстрації або кочівлі пасіки.
Завчасне повідомлення про використання засобів захисту рослин на одній земельній ділянці (декількох земельних ділянках в одній місцевості) подається кожного разу фізичними особами та суб’єктами господарювання до органів місцевого самоврядування в разі використання засобів захисту рослин.
Усі роботи із засобами захисту рослин слід проводити у вечірні та ранкові години в період відсутності льоту бджіл при мінімальних висхідних повітряних потоках за швидкості вітру до 4 м/с.
Як виняток, допускається проведення обробок удень у похмурі та прохолодні денні години з температурою навколишнього повітря нижче +10 °C.
Заборонено обробку квітучих медоносів і пилконосів під час масового льоту бджіл.
На період обробки власник пасіки повинен вивезти пасіку в безпечне місце або ізолювати бджіл у вуликах на термін (не більше ніж 12 годин), передбачений обмеженнями в разі застосування засобів захисту рослин.
У разі перевезення бджолиних сімей з місця фактичного розташування пасіки, зазначеного під час її реєстрації, власник пасіки або уповноважена ним особа зобов’язаний за два календарних дні повідомити органи місцевого самоврядування, на території яких він планує розмістити пасіку, про дату ввезення та вивезення пасік, надати свої контактні дані (номер телефону та адресу електронної пошти).
Пасічник, який не повідомив органи місцевого самоврядування за новим місцем розміщення пасіки про перебування пасіки, бере на себе всі ризики завдання шкоди або загибелі пасіки внаслідок застосування засобів захисту рослин.
До роботи із засобами захисту рослин допускаються особи, які пройшли медичний огляд, спеціальну підготовку та мають відповідне посвідчення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09.05.2023 року №458 (зі змінами внесеними Постановою КМУ від 04.06.2024року №640) «Про затвердження Порядку одержання посвідчення про право роботи з пестицидами.
Установлення факту отруєння бджіл засобами захисту рослин
1. Обстеження пасіки і фіксація випадків отруєння бджіл на вимогу та за заявою власника пасіки до органів місцевого самоврядування здійснюються постійно діючою Комісією із встановлення факту отруєння бджіл.
Комісія оглядає пасіки, виявляє причини загибелі бджіл, ймовірних підозрюваних винних у цьому осіб, оцінює розміри збитків. В акті комісія зазначає де, коли, в який час, за якої температури, яким пестицидом оброблялась культура, фазу розвитку рослин , характер загибелі бджіл (поодиноке чи масове), ступінь ураження у відсотках і силу сімей після отруєння. Бажано, щоб при обстеженні був присутній суб’єкт господарювання (фермер) чи його представник. Слід з’ясувати, чи були не пізніше ніж за 3 дні попереджені пасічники відносно вимог Закону України «Про бджільництво», Інструкції з профілактики та встановлення факту отруєння бджіл засобами захисту рослин.
В максимально короткі строки (до 2-х днів), комісія проводить відбір зразків для дослідження в акредитованій лабораторії. Відбирають проби бджіл (500 мертвих, можна частково живих), 200 г свіжозібраного меду або незапечатаний мед у стільниках, пергу в сотах. Зразки відбирають від 10% сімей з характерними ознаками отруєння, а також 1кг зеленої маси з ділянки, відвідуваної бджолами, проби землі. Проби відбирають у 8-10 місцях по діагоналі поля. Відібрані зразки упаковуються, опломбовуються та передаються власнику пасіки для доставки в лабораторію. До відібраних зразків додається супровідний лист.
Кожний відібраний зразок супроводжується актом відбору, а також відбираються контрольні зразки.
Державний фітосанітарний інспектор
ГУ Держпродспоживслужби в Одеській обл. Тетяна КРАВЧЕНКО
Тел. 0682690431